אם יש לכם אתר מכירות, בלוג או אפילו רק עמוד פייסבוק, בוודאי נתקלתם בקושי לאתר תמונות טובות. אני כנראה לא צריך לשכנע אתכם בנחיצות של תמונות איכותיות. עד לפני שנים לא רבות, כמעט ולא היו מקורות חינמיים לתמונות איכותיות. ובכן ידידיי, לא עוד. כיום יש לנו מגוון רחב מאד של מאגרי תמונות חינמיות. לפני שניגש לסקירה שלהם, בואו נזכיר בכמה מילים את העניין של זכויות יוצרים וקניין רוחני.

מאגרי תמונות חינמיות

תחילה אומר שכל מה שנכתב כאן הינו בגדר המלצה, אינני משפטן ואני ממליץ לכם לבדוק טוב טוב כל תמונה שאתם מעלים לאתר ואפילו להתייעץ על כך עם בעל מקצוע. לתמונות ישנם סוגי רשיונות כאשר המקל ביותר הוא CC0 (סי סי אפס). זהו רישיון המאפשר שימוש מסחרי ואיננו מצריך מתן קרדיט ליוצר התמונה. שימו לב שעדיין קיימות מספר מגבלות אפילו לרשיון CC0, חלקן מגבלות שיהיו קיימות אפילו לתמונות שאתם תצלמו. המגבלות הן (שוב, זה רק בקווים כלליים ואם אתם לא בטוחים, אבל לוודא עם מומחה בתחום):

אני מציע לבדוק כל מאגר תמונות לגבי הרשיון שהוא נותן. זה כתוב תמיד בצורה מאד ברורה, לפחות במאגרי התמונות שאני משתמש בהם.

1. Flickr.com

אפשר היה להתחיל במאגר אחר? פליקר היה ונשאר אתר מדהים לתמונות. הוא לא נוסד כמאגר תמונות חינמי. מה שאני ממליץ לעשות זה לגשת לחיפוש ולהגדיר את הרישיונות ל'שימוש מסחרי'. זה נמצא בתפריט שנפתח מתחת לשורת החיפוש.

היתרון של פליקר הוא שניתן למצוא שם תמונות אפילו לחיפושים מאתגרים ביותר. התמונות לא תמיד סופר מקצועיות, אבל המבחר הוא עצום. אם אתם צריכים תמונות של איזו עיר קטנה למשל ('חיפה' או משהו כזה) שאיננה קיימת במאגרים אחרים, פליקר הוא הפתרון.

 

2.Gratisography

זהו המאגר הפרטי של הצלם והאמן איין מקגווייר. אני מכיר אותו דרך שימוש במאגר וקישור משם לעבודות שלו. התמונות שלו חופשיות לכל שימוש שתרצו. הן בעלות אופי מאד מיוחד ורבות מהן עברו עיבוד. אם אתם צריכים תמונות מצחיקות, מוזרות או קצת יוצאות דופן – זהו המקום בשבילכם. הוא עצמו מככב ברבות מהתמונות ואם אני מבין נכון, ניתן להשתמש באותן תמונות גם כן (תעשו לי טובה ותבדקו את זה בעצמכם). רבות מהתמונות שלו הפכו לפופולריות באתרים אבל זה לא ברמה שהמשתמש הממוצע יזכור אותן. מי שמכיר, נתקל בהן מידי פעם באתרים שונים מהעולם, זו לא צריכה להיות בעיה.

מאגרי תמונות חינם

3.Death To The Stock Photos

כאן עובדים בשיטה מעט שונה, בעצם נרשמים למנוי חינמי לתמונות שמגיעות במייל. מנסיון אני יכול להגיד לכם שניתן לסמוך על האתר ושעד עתה (טפו טפו חמסה מלח מים) הם עוד לא שלחו לי וירוסים במייל. כל מייל שמקבלים נוצר על ידי אמן אחר, לכל סט תמונות כזה אופי שונה. היתרון הוא שהתמונות באמת מאד מיוחדות. החיסרון הוא שתצטרכו ליצור בעצמכם מאגר של אותן תמונות וגם לתייג אותן כדי שתוכלו להשתמש בהן בקלות בעתיד. זה קונספט מעניין, תכלס לא השתמשתי בהרבה תמונות משם.

4.New Old Stock

האתר הזה מציע תמונות עליהן אין יותר זכויות יוצרים. זהו אתר מצויין לכל מי שצריך תמונות וינטאז' או תמונות ישנות. שימו לב שעדיין יכולות להיות הגבלות, למשל על מותגים. אני די בטוח שלא ניתן להשתמש בתמונות עם לוגו של חברה שקיימת כיום ללא אישורה.

באתר תמצאו הרבה תמונות מההיסטוריה והתרבות האמריקאית. חיפוש של ממש איננו אפשרי. ניתן לרכוש חבילות של תמונות ממוינות לפי נושאים, כך הם בעצם עושים את הרווח שלהם. המחירים לא גבוהים למי שבאמת ישתמש בתמונות האלו.

מאגרי תמונות

5. Splitshire

כמו ראיין מקגוויר, גם האתר הזה פועל באותו קונספט. יש תמונות, יש צלם (איטלקי הפעם אם דווקא בא לכם לדעת) ואפילו ניתן לחפש קצת לפי קטגוריות. התמונות טובות מאד וחלקן יכולות להיות מאד שימושיות. הכיוון הכללי הוא יותר אסטטיקה של נופים, כוסות יין בשמש, דברים אבסטרקטים, נשים רצות בשדה וכאלה. לא מאוד מצחיק, כן מאוד יפה.

6.Pixabay

מאגר תמונות שמכיל הכל: מווקטורים ועד סרטונים וכמובן תמונות רבות ואיכותיות. חיפוש לפי תגיות עושה את העבודה לנוחה ביותר. זהו מאגר שאני משתמש בו הרבה.

7.Unsplash

זהו האתר המועדף עלי, בקרב צמוד ודומה מאד לPIXABAY יש לציין. אני אוהב את המבחר שבו, לפעמים זה ממש ברמה של מאגרים בתשלום (יש גם כאלו…) והאיכות תמיד מעולה. אין הרבה מה להוסיף – פשוט מומלץ.

8. IM FREE

זהו אתר שבעצם מציג מבחר תמונות מפליקר שנבחרו על ידי עורך. היתרון הוא שמישהו כבר סינן בשבילנו את התוצאות. מומלץ אם צריכים תמונות איכותיות ומגוונות. יש במאגר הזה פוטנציאל מסוים.

9.VIDEVO

השם של האתר הזה גאוני לדעתי, תמיד זה מזכיר לי ילד שמנסה להגיד 'וידאו'… באתר תמצאו כל מיני קטעי וידאו קצרים. החלטתי לצרף אותו לרשימה כי כיום (מה כיום, כבר ממזמן!) סרטונים נכנסים יותר ויותר במקום תמונות רקע.

10.FREEPIK

פריפיק הוא מאגר מדהים אבל יותר לגרפיקה ואלמנטים ווקטורים בנוסף לתמונות. אם אתם צריכים למשל רקעים או כל מיני אלמנטים איתם ניתן ליצור גרפיקות – אתם צריכים להכיר את האתר הזה.

11.פיקיוויקי

נסיים באתר תמונות ישראלי. זהו אתר מאד שימושי למי שצריך תמונות מישראל או תמונות היסטוריות (גם כן מישראל). לגבי רישיון – צריך לבדוק כל תמונה לגופה, אני מודה ומתוודה שלא מצאתי באפשרויות הסינון אפשרות לסנן לפי רישיונות. מניסיון אני יודע שרבות מהתמונות שם הן ברישיונות חינמיים כאלו ואחרים. שימו לב לנושא, אני לא עורך דין כפי שכבר ציינתי כמה פעמים וממש לא בא לי להזדקק לאחד.