אחת הפעולות הבסיסיות של מקדם אתרים היא בדיקת מיקום אתרים (או יותר נכון דפים) בתוצאות החיפוש בגוגל. זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל כיום ישנם מדדים אחרים שלוקחים את הדגש, אבל בדיקת המיקום עדיין נותנת אינדיקציה כללית לגבי הצלחת פעולות הקידום בפרוייקט מסוים.

ישנם כיום מספר כלים לבדיקת מיקום, חלקם חינמיים (יוהווו!) וחלקם בתשלום. ריכזתי לכם כאן מבחר כלים שמשמשים אותי:

בדיקת מיקום בגוגל

נתחיל מהכלים החינמיים:

KOL YOM

כל-יום הוא פיתוח ישראלי (היזם הוא עומר שובל למי שמכיר). הכלי מבצע סריקה של 100 התוצאות שעולות בתוצאות החיפוש לגבי כל ביטוי. ניתן לבצע השוואות שונות ותצוגות מגוונות של הנתונים. אחת שאני מוצא יעילה היא השוואה של תוצאות לפי תקופות שונות. ניתן כך להבין מה היתה ההשפעה של פעולות שונות שביצענו או התרחשויות אחרות בזירה בה אנו פועלים.

בחרתי להתחיל עם הדובדבן שבקצפת.

נושא נוסף הוא הקישורים החיצוניים. הכלי מאפשר מעקב אחריהם ומוודא שהם עדיין תקפים וקיימים.

 

Search Console

 

הקונסולה של גוגל לא נבנתה ככלי יעודי לבדיקת מיקומים. כנראה שבזכות היותה כלי של גוגל, יש לה כן יתרונות שהופכים אותה לכלי שימושי.

הקונסולה לא מגיעה ללא חסרון והוא שניתן לראות נתונים רק על פני שלושת החודשים האחרונים. אני נוהג לשמור באופן רצוף את הנתונים וכך מייצר לי מסד נתונים לתקופה ארוכה. זהו פתרון מעט מסורבל אבל עובד.

 

Serps.com

סרפס הוא בעצם כלי בתשלום שמציע, לצורך קידום מכירות, כלי חינמי באמצעותו ניתן לבדוק מיקומים באופן ספציפי. נכנסים ללינק, מזינים את ביטויי החיפוש אותם רוצים לבדוק ומקבלים תוצאות מידייות.

 

Fat Rank Keyword Cheaker

זהו תוסף לדפדפן כרום שמאפשר לנו לבדוק ביטויים בתוצאות החיפוש הלוקאליים של מדינות שונות ואת כל הטוב הזה הוא נותן עד לתוצאה ה100. ניתן להעלות ביטויים בקובץ CSV. מכיוון שזהו תוסף, הבדיקה מתבצעת כמובן ישירות מהדפדפן.

בדיקת מיקום בגוגל

עכשיו תפתחו את הארנקים, כלים בתשלום:

Rank Ranger

ראנק ריינג'ר הוא כלי עם יכולות רבות בקידום אתרים. הוא מתפקד כמובן גם ככלי יעיל ושימושי לבדיקת מיקומים. ניתן לקבל באמצעותו נתונים לגבי מנועי חיפוש שונים, לגבי חיפושים לוקאליים, מיקומים במובייל ועוד. הכלי מתחבר לאנליטיקס ומאפשר גם מעקב אחרי אתרים מתחרים.

Zefo

זפו הוא כלי מאד דומה לראנק ריינג'ר ומומלץ לשימוש אם תדרשו לכלי הנותן פתרון רחב יותר לקידום אתרים. הוא יקר יחסית כך שאיננו משתלם למי שזקוק רק לפתרון ככלי מעקב לתוצאות חיפוש.

 

Pro Rank Traker

זהו כלי ספציפי לבדיקת מיקומים. הוא מוצע במחיר משתלם שמחפה על סרבול מסוים בשימוש.

 

AWR

אולי הכלי הוותיק ביותר לבדיקת מיקומים. כיום ישנם כלים רבים שעושים את העבודה בצורה דומה אבל שווה גם להכיר את הכלי שהיה בין החלוצים (בעצם את הנכד שלו…)

 

Web CEO

עם שם כל-כך מכובד ('מנכ"ל הווב'…) זה לא מפתיע שזהו גם הפתרון היקר ביותר… וברצינות, זהו הכלי הטוב ביותר בנמצא. למי שיש צורך ויעשה בו שימוש, הוא שווה את המחיר. גולת הכותרת היא התוצאות המדויקות לחיפושים בעיר מסויימת. זהו הכלי המומלץ מבחינתי, אבל שוב, רק אם תעשו בו שימוש נרחב.