סיפור הקמתה של עמותת אחינועם הוא סיפור מרגש מאוד, הן בשל הערכים אשר מזוהים עם מקימי העמותה בדמות צמצום פערים בחברה הישראלית אבל גם סיפור משפחתי שנוגע לאובדן של דוד המשפחה רפי אדרעי ז"ל אשר נפל בגיל 24 בלבד במלחמת יום העצמאות. העשייה החברתית שלו הובילה בין היתר להקמתה של העמותה, כאשר במדריך זה נציג בפניכם את כל מה שצריך לדעת אודות רפי אדרעי ז"ל וכן בני משפחתו שממשיכים את המורשת.

סיפור מורשתו של רפי (רפאל) אדרעי ז"ל

רפי (רפאל) אדרעי נולד למשפחה בעלת שושלת ארוכה של עשרות דורות שנולדה והקימה את ביתה בעיר צפת. כמי שראה תמיד בעיר צפת כנוף הולדתו, הוא החליט לקחת חלק בעשייה חברתית באמצעות הצטרפות לתנועת הנוער העובד והלומד, כאשר תוך זמן קצר הצליח רפי אדרעי לבסס את שמו ולהפוך למדריך ראשי בתנועה. הוא עורר השראה רבה גם בשל הערכים שהיו מזוהים איתו בדמות נתינה לאחר אבל גם בשל הציונות שהייתה חלק בלתי נפרד מחייו, כפי שהגיע לידי ביטוי בסיפור גבורה מעורר השראה. בזמן שהכוחות הבריטים נטשו את העיר הצפת ורגע לפני פרוץ הלחימה החליט אדרעי לעבור מבית לבית בשביל לתלות את דגל ישראל, כל זאת תחת אש כבדה מצד הערבים. סיפור זה עורר השראה רבה, כאשר זמן קצר לאחר מכן הוא לקח חלק פעיל בלחימה עם פרוץ מלחמת יום העצמאות.

בעת המצור על העיר צפת הוא שימש בתור תפקיד משמעותי כמפקד כיתה, ואף לקח חלק פעיל בפשיטה לעומק שטח האויב בעיירה סאסא. לאחר שהשתתף בלחימה הוא הצטרף למערך חטיבת יפעת בתור מ"כ, אולם מצא את מותו בגיל 24 בלבד כתוצאה מקליע שחדר לעורפו. הוא נקבר בתחילה בקיבוץ רוחמה ולאחר מכן מקום קבורתו הועבר לעיר ראש העין, כאשר בני משפחתו החליטו שלא לתת לכאב להנחות אותם אלא להפך, ליצור עשייה חברתית אשר תמשיך את המורשת שלו.

 

 

עמותת אחינועם – תמיכה מלאה בפריפריה

את עמותת אחינועם הקימו בני הדור הממשיך – רפי אדרעי הנקרא על שם דודו, משה אדרעי וכן איל אדרעי. כמי שנולדו וגדלו תחת הצל המשפחתי וסיפור גבורה מעורר השראה, החליטו האחים להרים את הכפפה ולהקים עמותה אשר מתמקדת בחיזוק של הפריפריה וכן צמצום פערים. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו מקדמים שורה ארוכה של תוכניות חברתיות פורצות דרך כמו למשל תוכנית ליווי ארוכת טווח, תוכנית המיועדת לצעירים בני העדה האתיופית להשתלבות בתפקידים בכירים בצבא לצד שיפוץ ספרייה בעיר צפת. העמותה אשר רואה בפעילות חברתית כחלק משמעותי מהעשייה היא זו שהופכת אותה לבעלת משמעות, בייחוד על רקע הפערים ההולכים וגדלים אשר משפיעים מאוד על המרקם החברתי, ועל צעירים שגדלים באזור הפריפריה, ויכולים וצריכים להצליח ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם, וזאת למרות נסיבות החיים או הרקע ממנו הם מגיעים.

לסיכום

עמותת אחינועם הוקמה בשנת 2018 על ידי האחים רפי, משה ואיל אדרעי והיא מקדמת שורה ארוכה של תוכניות חברתיות. כמי שרואה בפעילות כחלק מהותי מהעשייה, אין ספק כי הסיפור של הדוד רפי אדרעי ז"ל שנפל לפני שנים רבות ממשיך להוביל אותם בדרך ולחזק, כאשר באתר הרשמי של העמותה ניתן לקבל מידע נוסף אודות הפעילות וכן לבקר באתר יד לבנים שהוקם על ידי בני המשפחה לטובת הנצחתו של רפי אדרעי ז"ל.